MUDr. Jarmila Trnčíková, poliklinika Plaňanská 1, Praha 10
Hledat
 
Navigace: Ordinace praktického lékaře > Ordinační hodiny

Ordinační hodiny

Rychlost.cz - poptávka připojení
      pro zvané pro zvané
Pondělí           7:30 - 13:30  
  Úterý        12:00 - 18:00
  Středa       7:30 - 13:30  
  Čtvrtek       7:30 - 13:30    
  Pátek       7:30 - 13:30  

~~Správné dýchání

Během celého života je dýchání nejčastěji opakovanou činností. Nádechem život začíná a výdechem naopak končí. A co je zarážející? Všichni si jsou sice vědomi toho, jak důležité dýchání je, ale i přesto jen málokdo dýchá opravdu správně.

Dýchání do břicha neboli brániční dýchání je ověřená technika korigující samotné dýchání. S její pomocí dokážete kontrolovat jak své tělo, tak také mysl. Dokáže vás během pár minut uklidnit, zkoncentrovat, zbavit nežádoucího stresu, nebo vás naopak rychle vybudit. Dalším neméně důležitým plusem je posílení svalů břišní stěny, na které je obyčejné posilování krátké.

Základní princip dýchání do břicha je patrný již ze samotného názvu. Jedná se o techniku, při které je základem odstranit takzvané povrchové dýchání, což znamená nasátí vzduchu do plic, které roztáhnou hrudní koš. Mnohem efektivnější je totiž provést hluboký nádech, při kterém vzduch nezastavíme v plicích, ale necháme ho volně pokračovat až do bránice neboli do břišní dutiny. Odtud název „dýchání do břicha“.

Připravili jsme pro vás tři jednoduché cviky, na kterých si můžete techniku bráničního dýchání vyzkoušet a postupně ji natrénovat. Kromě toho, že jsou cviky velice jednoduché na provedení, mají ještě jednu výhodu, a to že k jejich provedení nepotřebujete žádné pomůcky, a vy je tak můžete provádět jak doma, tak například v kanceláři.

Poloha vleže

První cvik začíná vleže. Položte se tedy zády na podložku a pokrčte nohy v kolenou. Hlava spočívá také na podložce a je v prodloužení trupu. Pro kontrolu správného provedení si položte ruce dlaněmi na břicho. Nyní proveďte hluboký nádech nosem a nechte vzduch projít plícemi až do břicha. Správné provedení poznáte tak, že se vám břicho začne zvedat a nafoukne se. Začne-li tedy břicho tlačit ruce vzhůru, provedení je správné. Následně proveďte dlouhý výdech ústy, při kterém břicho opět splaskne.


 

Vsedě

Druhý cvik je velice podobný cviku prvnímu. Ovšem tím, že se provádí vsedě na židli, najde své uplatnění při více činnostech. Můžete jej používat při sedavém zaměstnání, při jízdě v autě či městskou dopravou nebo například při sledování televize. Sedněte si na židli a srovnejte záda. Ruce si pro lepší kontrolu opět položte dlaněmi na břicho a proveďte hluboký nádech nosem. Jestliže se břicho vyboulilo a posunulo ruce lehce dopředu, byl nádech proveden správně. Následně proveďte pomalý výdech ústy, při kterém se břicho vrátí do původního stavu.


 

Vsedě v předklonu

Třetí a zároveň poslední cvik, který si v tomto článku představíme, začíná opět vsedě, ovšem s tím rozdílem, že se tentokrát předkloníte tak, aby hlava spočívala téměř mezi koleny. Opět proveďte hluboký nádech nosem a nechte nasátý vzduch pokračovat opět až do břicha. To, jestli cvik provádíte správně, můžete opět snadno zkontrolovat, když přiložíte dlaně na bederní část zad. Jestliže cítíte tlak v břišní oblasti a v dlaních rozpínání beder, provádíte cvik správně. Následně opět proveďte pomalý a kontrolovaný výdech ústy.

Při dýchání do břicha se daleko lépe zapojuje vzpřimovací svalstvo, které má za úkol držet páteř v přirozené a zdravé pozici, i to je jeden z důvodů, proč se tento druh dýchání naučit. Jestliže se potřebujete rychle zklidnit, provádějte opakovaně hluboký nádech spojený s velmi pomalým výdechem. Už jen samotné soustředění se na dýchání vás mírně uklidní a vy budete soustředění.

Naopak potřebujete-li se rychle nabudit, provádějte rychlejší, ale také razantnější nádech i výdech. Zvyšte dechovou frekvenci a soustřeďte se na rychlý nádech nosem a razantní výdech ústy. Tak dostanete do těla během chvilky veliké množství kyslíku, který okysličí rychlý srdeční tep a tím vás nabudí.

Zaujal vás tento článek? Rádi byste se o zdravém životním stylu dozvěděli více a třeba si i zacvičili? Inspiraci najdete například v článku obsahujícím videotrénink na webu Supertělo.cz.

 
© www.trncikova.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma